בתים מבפנים - 3 מקומות מהם לקחתי השראה

כל מי שעוסק בעיצוב חייב להיות כל הזמן סקרן, לראות דברים חדשים, להכיר גישות עיצוביות אחרות, ולקבל השראה ממקורות אחרים ושונים מאלה שהוא נחשף אליהם ביום-יום.

זו דעתי, ואני פועלת לפיה הלכה למעשה, וכך, מידי פעם אני לוקחת לעצמי אתנחתא או פסק זמן מהדברים השוטפים, ומקדישה זמן זה לצרכי לימוד והעשרה. אני עושה את זה כדי לקבל רעיונות והשראה לעיצובים, לצבעים, לטקסטורות, לצורות ו... לכל דבר שאני יכולה לקחת איתי כ"צידה לדרך". וכאן הכוונה לדרך בתכנון ועיצוב פנים, שאני עושה יחד עם הלקוחות שלי, ועבורם.

 

ומה הפעם?

 

 

הפעם, בחרתי לבקר ב"בתים מבפנים" בתל אביב. זהו מיזם אדריכלי בשיתוף עיריית ת"א, שמטרתו הינה לחשוף את חלקם הפנימי של בתים ומבנים ציבוריים וגם פרטיים, ולשתף את היופי והמיוחדות שלהם עם הקהל הרחב. המיזם מתקיים אחת לשנה וכמה שבועות מראש מתפרסמת טבלה המפרטת את הסיורים, הבתים ולוח השעות. כל מה שצריך לעשות זה לבחור את מה שמעניין אותנו ופשוט לבוא. הביקורים הינם ללא תשלום, אך לחלק מהם צריך להירשם מראש. מידע נוסף כאן.
 

מיזמים דומים מתקיימים גם בירושלים ובחיפה.

 

מגבלת שעות וימים הובילה אותי לבחירות לא שגרתיות, שפתחו בפני עולם חוויתי, מפתיע ומקסים שספק אם הייתי יכולה למצוא אלמלא המיזם הנהדר הזה.

 

 

בית הכנסת הגדול של תל אביב
 

 

בית הכנסת הגדול של תל אביב הינו מקום בעל היסטוריה מפוארת.

 

הוא תוכנן על ידי האדריכל יהודה מגידוביץ` ונבנה בשנת 1930.

 

 

הרשים אותי במיוחד החלל הפנימי העצום שלו, והמפלסים הרבים שיש בו. בראש החלל הפנימי כיפה גבוהה ויפה. החלל מעוטר בויטראז'ים גדולים ומרשימים, שחלקם הוסתרו במהלך השיפוץ האחרון, והתכנית היא לחשוף אותם מחדש.


בית הכנסת עומד להתחיל שיפוץ/שימור ושחזור אותו יוביל אדריכל שימור אורי פדן, אשר הדריך את הסיור, וסיפר לנו את קורותיו וחשיבותו של בית הכנסת מבחינה ארכיטקטונית ומבחינה סביבתית.

בבית הכנסת נבנה אולם צידי אשר פתוח לתפילות בכל שעות היממה, בכל אחד מימות השבוע, ומגיעים אליו מתפללים מכל העדות. אחת המשתתפות בסיור, שהתקיים למחרת יום הכיפורים, סיפרה שהגיעה במהלך כיפור לבית הכנסת והאווירה בו היתה מרגשת.

 

 

השיפוץ צפוי להימשך מספר שנים. אני סקרנית לראות את התוצאה שלו, ובהחלט אשוב לשם לראות זאת.
מידע נוסף על השיפוץ אפשר לראות כאן.

הדירה האקולוגית

הדירה האקולוגית נמצאת ממש ליד בית ביאליק, בבניין מגורים רגיל. בדירה מתגוררת קבוצת אנשים במעין קומונה עם אג'נדה מאד לא קונבציונלית: הם מייצרים את מרבית צרכיהם בעצמם. 

 הכניסה לבניין הדירה האקולוגית:
השקייה עם מים ממוחזרים

 

הדיירים בדירה זו הינם טבעונים וכאמור, מגדלים את מזונם בעצמם ככל שאפשר. אדניות הגידול מונחות במדרגות חיצוניות העולות לגג, ויש גם גידולים בגינה. מי הניקוז מהמזגנים משמשים להשקייה. הם מייבשים צמחי תבלין וירקות ובכך מאריכים את חייהם. אפילו סבונים הם מייצרים לעצמם. בנוסף, ממחזרים את כל מה שרק ניתן: תופרים בגדים מבדים ובגדים שאינם בשימוש, משתמשים במים אפורים, מייצרים קומפוסט.

את הסיור ערכה לנו בחורה צעירה, מלאת אנרגיות, שהדגישה שהתפריט שלה הוא על טהרת הנא (raw), כלומר מזון טבעוני ללא בישול.

בסיור זה נתקלתי בלוח שנה שנקרא "שנה בגינה". לוח שנה זה מפרט אילו גידולים מתאים לגדל בכל חודש מחודשי השנה, ויש בו מתכונים וטיפים מעניינים. ברור שקניתי לי אחד... והוא מומלץ לכל מי שחפץ בגינת ירק בביתו. 

סיור זה היה בהחלט מפגש מלא השראה, שמלמד אותנו דבר או שניים על מינימליזם, ואיך ניתן לנצל חללים פנימיים באופן מעשי ומיטבי. הקיימוּת מתבטאת כאן בכל פינה - בנייה ירוקה, מיחזור של מים, מחזור של פריטים, שימוש מקסימלי באור טבעי, גידולים אורגניים ועוד. מקבלים כאן המון רעיונות שניתן ליישם.

אחסון בדירה האקולוגית - בהחלט לא סטנדרטי

 

באשר לעיצוב - הדירה לא מעוצבת באופן המקובל שאנו מכירים, וזה לא מעט בשל הגישה המינימליסטית ואורח החיים שמושפע מהקיימוּת. גודלה הקטן של הדירה רק מוסיף לתחושה שהדירה אינה מעוצבת ואפילו ניתן לומר שהיא מבולגנת. הדבר נגרם בעיקר מפתרונות האחסון היצירתיים וגם מהמנעות מכוונת משימוש באמצעי אחסון סטנדרטיים.

 

 לא בטוח כלל שכל הלקוחות שלי יתחברו לגישה הזו, אבל אני, הרי באתי לראות איך דברים נראים אחרת, ואת זה קיבלתי כאן במנות גדושות. 

מלון סול (SAUL)

בשנים האחרונות ישנה התעוררות ופריחה של מלונות בוטיק קטנים ומעוצבים. רבים מהם נמצאים בתל אביב. רובם שוכנים במבנים ישנים אשר שופצו וחודשו, והפכו למקומות יפים שכדאי ורצוי לבקר בהם. בהיותם מלונות בוטיק, רבים מהם בעלי ייחודיות וקו עיצובי המיוחדים והאופייניים רק להם. כל מלון והייחוד שלו.

אחד ממלונות אלה הוא מלון סול, אשר נפתח באביב 2018. המלון שוכן בלב העיר, ברחוב טשרניחובסקי, בבניין שהוקם בשנות ה-40 וכיום הינו מלון בוטיק חדש מעוצב באופן ייחודי ויפה. המלון נקרא ע"ש המשורר שאול (SAUL) טשניחובסקי. מחווה יפה.

 

הייחודיות של מלון זה היא מחווה לעיר תל אביב ועיצובו שואף לבטא את העושר התרבותי של תל אביב ומגוון סגנונות האדריכלות והעיצוב שלה משנות ה-30 ועד ימינו. על קירות החדרים תלויים הדפסים של בניינים מוכרים בתל-אביב, גם זו מחווה יפה בעיני.

 

חזית המלון אינה נראית מפוארת, אך יש בה משהו מעודן ומזמין. הסיור נפתח בהסבר קצר על השכונה והבניין, המשיך ללובי, לחדרים והסתיים במרפסת הגג. סיירנו בין החדרים בקומות השונות. רובם דומים האחד לשני אך שונים בגודלם. הם מעוצבים בטוב טעם, עיצוב מודרני בגווני מונוכרום.

 

 

 

 

 מבט אל פנים חדרי המלון

 

חלקם של החדרים כולל מרפסת, שאפשר לקרוא לה פיסת גן עדן. זו מוקפת בצמחיה, עם דק וריהוט מפנק ומזמין שממש עושה חשק להתיישב ולשקוע בספר טוב.

גן עדן בלב העיר

 

הדובדבן, תרתי משמע, היא מרפסת הגג. בקומה העליונה של המלון קיימת מרפסת שמאפשרת ישיבת חברותא נעימה. עדיין לא הסתיימה העבודה אך נראה שתהיה פינת חמד.

כשהתבוננתי על הנוף מסביב מיד התנגן לי בראש השיר "על גגות תל-אביב..." של אלונה דניאל.

 

 את הסיור ערך בעל המלון.
עיצוב פנים: אדריכל דן טרוים, 2018.

 

אם אתם זקוקים לייעוץ בנושאי עצוב פנים, אל תהססו​ : 

כשניפגש - אוכל להראות לכם איך הופכים שיפוץ לבית מדהים ולחוויה שאפילו אפשר ליהנות ממנה.

 

בהצלחה !!

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload

Please reload