הברז מספר 1 בבית - ברז המטבח

  

 

הדברים שחשוב לדעת על ברז המטבח וגם טיפים לבחירתו של הברז והתקנתו

הכי חשוב במטבח

ברז המטבח הוא הפריט שעושים בו שימוש בתדירות הגבוהה ביותר מבין כל פריטי המטבח. ברז מטבח ממוצע נפתח ונסגר עשרות פעמים ביום לצרכים שונים כמו שטיפת כלים, שטיפה של פירות וירקות, בישול ושתיה. פריט בעל עומס פעילות כזה, ראוי שיהיה מאיכות גבוהה ולא יתקלקל מוקדם מהצפוי. הוא גם צריך להיות מעוצב כך שיוכל לשרת את הצרכים והפעילויות שאנו עושים בכיור המטבח. דבר זה גם מושפע מאד מהמיקום שנבחר לברז יחסית לכיור המטבח.

 

מחירים וחומרים

המחירים של ברזי מטבח יכולים לנוע מכמה עשרות ש"ח לברזים מאד פשוטים (שכמובן אינם מומלצים) עד כמה אלפי ש"ח, לברזים האיכותיים ביותר שהושקעו בהם שעות הנדסה רבות, חומרי מבנה איכותיים, וייצור מוקפד ומדויק. החומר ממנו מיוצרים מרבית הברזים הוא פליז. רובם מגיעים בגימור של כרום מבריק או גימור פלדת אל חלד מט (מוברש). המיוחדים שבהם הינם בעלי גימור נחושת, לבן, זהב או שחור מט לנועזים שבינינו. מגוון העיצובים הוא אינסופי: מראה מודרני, עכשווי, ענתיק, צעיר, קלאסי, יוקרתי, כפרי ועוד. היקרים יותר הם אלה העשויים רק מפלדת אל-אלד. אלה מגיעים בדרך כלל ללא כל ציפוי. ישנם גם ברזים פשוטים וזולים העשויים פלסטיק. בחירה של הברז הנכון היא על פי התקציב והטעם האישי.

 

מנגנון הברז

ברז בעל ידית אחת (ברז פרח) הוא הנפוץ והמקובל כיום. ברז זה מכיל בתוכו את המנגנון לשליטה על עוצמת זרם המים (ספיקה) וגם על מינון המים הקרים והחמים (טמפרטורה). מנגנון זה עשוי משני משטחים חלקים מאד המספקים את האטימה שתמנע טפטופים מהברז. אלו העשויים מפלסטיק הם בדרך כלל בעלי אורך החיים הקצר משמעותית מאלה העשויים מחומרים קרמיים שמחזיקים לשנים רבות גם בשימוש במים הקשים שיש בארץ. ואולם, גם אלה הקרמיים עשויים להישחק אם המים מגיעים מזוהמים בחול ולכלוך. לפיכך, לפני התקנה של ברז במטבח בבית חדש או לאחר החלפת צנרת מים, כדאי מאד לשטוף את הצנרת המים ולנקותה לפני התקנת הברז החדש (והיקר …).

 

לפני בחירה והתקנה

כאמור, התקנת הברז באופן נכון ובמיקום הנכון ישפיעו מאד על הנוחות וההנאה ממנו לשנים רבות. לשם כך מומלץ לבצע את השלבים הבאים כדי למנוע מכשולים בלתי צפויים ביום ההתקנה.

 

 1. נתחיל מהכיור:
  גודלו, צורתו, מיקומו, מיקום פתח הניקוז, ותכונות אחרות שלו ישפיעו על ההחלטה היכן למקם את הברז. אלו גם יקבעו היכן יהיה המיקום הרצוי של מוצא הברז. כיור כפול למשל, יצריך ברז ארוך או התקנת שני ברזים. מידע על מידות הברזים קיים באתרי אינטרנט של יצרני ויבואני הברזים.

   

 2. לראות ולמשש:
  מומלץ מאד לבקר בחנויות ואולמות תצוגה של מטבחים ואביזרים. שם אפשר לראות ולמשש את הברזים מקרוב. ודאו כי מיקום ידית פתיחת הברז נוח (דמיינו שאתם עם סיר ביד וצריך לפתוח את הברז…). בדקו את קלות סיבוב ראש הברז מצד לצד. אם אתם מעוניינים בברז שהפיה שלו נמשכת החוצה, וודאו נוחות וקלות של התפעול על ידי משיכה החוצה והחזרה של הפיה.

   

 3. פיית הברז:
  מדדו את גובה פיית הברז. אין כללים למידה הרצויה, אך יש את ההיבט הפרקטי והנוח. פיית הברז צריכה להיות גבוהה מספיק כדי לאפשר שטיפה טובה לסיר הכי עמוק שלכם. פיה גבוהה מדי תיצור נתזי מים בכל פעם שהמים יפגעו בתחתית הכיור. במידה ותבחרו בברז עם פיה נשלפת, חשוב שהפיה תהיה בגובה שנוח למשוך אותה החוצה ולהחזירה. כדאי לשקול בחירה בפיה שיש לה שני מצבים - רגיל וגם "דוש". זו  נוחה ושימושית מאד לפעולות השונות שאנו עושים בכיור.

   

 4. ניקיון:
  בכיור שאין בו פתח לברז, יש למקם את הברז בשיש. במקרה כזה, יש לוודא שנשאר מרווח בין הברז לבין הקיר כדי שתהיה אפשרות נוחה לנקות סביבו. יש לשים לב לצורת הברז והעיצוב שלו. ברזים עם עיצוב ייחודי עשויים להתגלות כקשים לניקוי. הכיור הוא מקום עם פוטנציאל לכלוך רב וברז שלא קל לנקותו יהיה מוקד ללכלוך ואבנית שיפגעו במראה הברז והמטבח.

   

 5. אביזרים נלווים:
  את אלה כדאי לתכנן ולבחור מוקדם, יחד עם הברז. לדוגמא, דיספנסר (משאבה) לסבון כלים / ברזון של מסנן מים / כפתור הפעלה לטוחן אשפה. על פי רוב, יהיה צורך להוסיף חור בכיור/בשיש לצורך התקנתם. לפיכך, יש לתכנן את המיקום של כל אחד מהם בקפידה ובהתאמה לשימוש בהם ולמיקום הברז. לאחר שבוצע החור - אין דרך חזרה ...

 

אם אתם מתלבטים או זקוקים לייעוץ בנושא ברז המטבח או תכנון המטבח, אל תהססו​ :

 כשניפגש - אוכל כבר לתת לכם טיפים נוספים, הן לגבי ברז המטבח ותכנון המטבח והן לגבי הפרוייקט בכלל.

 

בהצלחה !!

 

 

ואם עוד אין לכם, קבלו במתנה את מדריך 10 השלבים לתכנון המטבח החדש שלכם: 
 להורדת המדריך כעת 
 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload

Please reload