top of page
  • תמונת הסופר/תרוית יהב עיצוב פנים

איך תתאימו את הצבע הנכון לעסק שלכם?


בעקבות פניות שקיבלתי בנושא של התאמת צבעים לסביבת העבודה או לחלל העיסקי, כתבתי את המאמר הזה.


התאמת צבעים לבית, לסביבת העבודה או לחלל העיסקי זה לא משהו מובן מאליו. נכון שרוב המשרדים הם לבנים, אבל סביבת עבודה עסקית אינה רק משרדים. בסביבה העסקית אנו יכולים לכלול קליניקות טיפוליות ורפואיות, חנויות, אולמות אירועים, לובי קבלה וכו', וישנה חשיבות רבה לבחירת צבעים נכונה שתתאים לסביבה העסקית ולפעילות בה.

בעלי עסקים רבים רוצים להוסיף צבע למקום העבודה שלהם, אבל לא מעזים. כאן אני מסבירה להם שהצבע אינו משנה רק את הנראות של החלל, אלא מדגיש את התחושות שהעסק רוצה לשדר, משתלב במיתוג של העסק, מעניק למקום תחושת חמימות, הופך אותו למשמח עבור העובדים והלקוחות ובעצם תורם להגדלת השורה התחתונה של העסק.

אחרי השיחה איתי, הם כבר לא חוששים, אלא שמחים להוסיף צבע לקירות.


לכל צבע יש תכונות שלפיהן אני מבצעת את ההתאמה שלו לחלל העסקי.

מביאה לכם את הצבעים על תכונותיהם והתאמתם למקום העבודה.


הצבע הלבן

בדומה לצבע האפור גם הלבן הגיע אלינו כחלק מטרנד העיצוב הנורדי, הוא החליף את גווני השמנת-קרם, ששלטו פה בעשורים האחרונים ועשה לנו רטרו לשנות השבעים.

הלבן מסמל טוהר, חגיגיות, התחדשות ורוחניות, הוא מעורר תחושה של שלווה, רוגע, תמימות, רעננות ופשטות.

במשרד ובבית השימוש בצבע לבן בקירות מעניק תחושת מרחב, אך יש להיזהר משימוש מופרז שעלול ליצור אווירה קרה ומנוכרת.

ממליצה לשלב איתו צבעים נוספים – לפחות קיר אחד ש"ישבור" את הלובן, למשל קיר WOW, או להשתמש בו כרקע ניטרלי ולהוסיף צבעוניות בריהוט ובאביזרי נוי.


הצבע הצהוב

הצהוב נחשב גם ל"צבע האור". זהו צבע מעורר, ממריץ מעלה את המודעות וללא ספק, משפיע על מצב הרוח. הצבע הצהוב על כל גווניו - מעודד ספונטניות וחיוביות, פותח להזדמנויות חדשות ומעלה את ההתלהבות והשמחה לגבהים... ענפי התעשיה המתאימים לו הם טיולים ופנאי, תחבורה, ספורט ומזון.


הצבע הכתום

הצבע הכתום מסמל אופטימיות ויצירתיות, עצמאות והרפתקנות. שימוש בכתום מגביר את האומץ והבטחון העצמי. הוא נחשב לצבע ממריץ, המושך תשומת לב ושתי התכונות היותר בולטות שלו - הוא מסקרן ומשדר חופש. ענפי התעשיה המתאימים לצבע הכתום הם: מזון, ספורט ואמנות. ובפן אחר, סמל ההתנגדות להתנתקות היה הצבע הכתום, בין היתר בגלל התכונות שלו – מושך את העין, מלהיט וגם מושך את האוכלוסיה הצעירה.


הצבע האדום

האדום הוא צבע דומיננטי. בניגוד לצבעים האחרים, זהו צבע שיתאים לאופי מסויים של אנשים. הצבע האדום מסמל אנרגיה, תשוקה וכמובן, אהבה ❤. ומביא איתו התרגשות, אומץ. זהו צבע ממריץ ומעודד המשדר זהירות ומושך תשומת לב. הנועזים יישמו אותו על גבי קירות, ולפחות נועזים הוא בהחלט יתאים לאביזרים וריהוט. בתעשיה תראו אותו על מוצרי ילדים, מזון וספורט.


הצבע הורוד

הצבע הורוד מסמל ילדותיות, אבל גם אהבה, אופטימיות ותקווה. השימוש בורוד מניע לפעולה ומעודד יצירתיות וסקרנות. ענפי התעשיה שיתאים להם הצבע הורוד הם: מוצרי ילדים ומוצרי נשים, מוצרי יופי וקוסמטיקה. בשונה מהצבעים הקודמים, נדיר לראות צביעת קיר בורוד בעולם העסקים. לכן, כשרוצים לשלב את הצבע בעיצוב המשרד, הקליניקה או החנות, ניתן לעשות זאת במתינות, על ידי שימוש בטפט, במדבקת קיר, בריהוט ובאביזרים. ולרגל חודש המודעות לסרטן השד, ראו תמונה ממשרדי עמותת אחת מתשע. כחלק מהמיתוג של העמותה, ניתן לראות איך שילבו בעיצוב המשרד את הצבע הורוד, כהמשך לצבע הסרט הורוד הידוע.


צבע הפודרה

הצבע שהיה לטרנד בשנת 2020 הינו צבע פודרה. צבע הפודרה, בשמו הלועזי Millennial pink , נע על סקאלה של גוונים ורוד רך – צבע גוף – אפרסק – סלמון. זהו צבע עם פנים שונות, המתחבר לצבעים אחרים באופן הרמוני, כשהוא בהיר הוא מהווה כר ניטרלי ומשתלב עם צבעים עזים. כשהוא כהה הוא מתאים לקיר דומיננטי לצד גוונים בהירים. הוא מזוהה עם סגנון העיצוב הנורדי-סקנדינבי, אך יכול להשתלב מצויין גם בסגנון הכפרי וגם בסגנון המודרני. על-פי תורת הפנג-שואי זהו גוון המחזק את הבריאות וההחלמה הפיזית והנפשית. על גווניו הרבים, הוא משרה אווירה חיובית, רגועה ושלווה, משדר תחושה בוגרת ומתוחכמת ושומר על רכות. ניתן לשלב אותו בחדרי השינה, בסלון ואף בחדר האמבטיה, אך הוא יתאים גם לחדרי עבודה ולמשרד.


הצבע הסגול

הצבע הסגול נקשר עם תכונות כמו רוחניות ודמיון, חמלה ורגישות. שימוש בצבע סגול מעודד יצירתיות, מעורר השראה ומחדד את האינטואיציה. הסגול משדר יוקרה ומסתורין. נכון יהיה להשתמש בו בחללים בהם מעוניינים להגביר תכונות והשפעות אלו. בנוסף, זהו צבעה של צ'אקרת העין השלישית ולכן יתאים בעיקר לחדרי טיפולים ואולמות מדיטציה ויוגה.


הצבע הכחול

לצבע הכחול מיוחסות התכונות נאמנות ובטחון עצמי. הוא מקנה אמון ומעורר אחריות וכנות. נחשב כצבע הפופולרי למיתוג חברות. ענפי תעשיה להם מתאים הכחול הם: רו"ח וכספים, טכנולוגיה, שירותי בריאות ואבטחה. כאשר אתם מכניסים למשרד את הצבע הכחול, הוא יגרום להפחתת מתח, יצור סדר ובטחון, ירגיע וישפר את האווירה. אתם בטח יודעים כמה זה חשוב.


הצבע הירוק

הדבר הראשון שהצבע הירוק מייצג הוא הטבע. הירוק מעורר תחושות של צמיחה והרמוניה, איזון ויציבות. בדומה לצבע הכחול, גם הירוק מקנה אמינות ומהימנות. ירוק הוא הצבע הנוח ביותר לעין האנושית. הוא מתאים לתחומים רבים בתעשיה - סביבה, חקלאות ואנרגיה חלופית – כמובן, אך גם לענפי הבידור והפנאי, חינוך, בריאות. הירוק מעודד התפתחות, מרגיע ומאזן, מצעיר ומחיה מחדש. בניגוד לכחול, בגוונים מסויימים של הירוק יש תעוזה.


הצבע החום

הצבע החום אינו שנוי במחלוקת. הוא מסמל מהימנות, כנות ויציבות. שימוש בחום יוצר חמימות, אבל גם כבדות. הוא נותן תחושה של ותק ונסיון, אך לעיתים עלול לתת גם תחושה של "ישן". ענפי התעשיה המתאימים לצבע החום הם: חקלאות, בניה ומשפטים.


הצבע האפור

הצבע האפור הגיע אלינו כחלק מטרנד העיצוב הנורדי, אך עוד ישאר איתנו לאורך זמן. הוא החליף את השמנת-קרם ויש כאלו שממש לא מבינים איך הוא חטף את הבכורה... האפור מייצר כר ניטרלי לשימוש בצבעים עזים. הוא מסמל שמרנות, רשמיות ופרקטיות, טבע ושקט, ובענפי התעשיה לרוב יהיה בשילוב צבע נוסף. הוא משדר איפוק, עידון וקור רוח, הוא מעודד ריכוך אנרגיות, ומתקשר להתבגרות ונצחיות.


הצבע השחור

בדומה לצבע האפור, גם הצבע השחור עלה לגדולה בשנים האחרונות. נמצא אותו מככב בבדי ריפוד וברהיטי עץ וברזל. יש לו מקום מכובד בעיצוב של חללים, בין אם כאלמנט עיצובי כדוגמת קיר WOW, או בצביעת תקרה טכנית להסוואת צנרת ותעלות מיזוג. השחור מעורר תחושה של סמכות, כוח ודרמטיות. הוא משדר רשמיות, אלגנטיות, יוקרה וקלאסה. ללא ספק, נוכחותו מדברת בעד עצמה !סיכום

התאמת צבעים לבית ולסביבת העבודה או לחלל העיסקי דורשת התייחסות למכלול העיצובי. כדי ליצור עיצוב שובה לב ומעניין יחד עם שמירה על מעט שמרנות הנדרשת בסביבות עסקיות צריך לבחור את הצבעים המתאימים למכלול הפעילות העסקית. אפשר להעיז אבל כדאי מאד לעשות את ההתאמות הנכונות כדי לקבל את ההשפעה הרצוייה בבחירת הצבע. בחירת הצבעים בבית תושפע מאופיים של בני הבית ואורחות חייהם. העיצוב והצבעים יכולים להיות נועזים ונמרצים יכולים להיות רגועים וקלאסיים בהתאם להעדפה של בני הבית.

576 צפיות

Comments


אם אתם מתלבטים בנושא עיצוב הפנים שלכם ורוצים להתייעץ, אל תהססו : 

A

כשניפגש, נוכל יחד לבחון את שאר היבטי התכנון והעיצוב ולגבש את הקונספט העיצובי המתאים לכם ביותר.

אם אתם מתלבטים בנושא עיצוב הפנים שלכם ורוצים להתייעץ, אל תהססו : 

כשניפגש, נוכל יחד לבחון את שאר היבטי התכנון והעיצוב ולגבש את הקונספט העיצובי המתאים לכם ביותר.

אעריך מאד אם תשתפו את המאמר

מאמרים אחרונים:

bottom of page