top of page
 • תמונת הסופר/תרוית יהב עיצוב פנים

איך לבחור סוג גימור של אריחי גרניט פורצלן


בחירת הריצוף מהווה משקל חשוב ומשמעותי בעיצוב הבית. ריצוף זה לא משהו שמחליפים בקלות. הריצוף משפיע על האווירה בבית, על האופי, והרושם של כל חלל ומרחב בתוכו. הריצוף משפיע אם הבית נראה נקי או לא. ריצוף כהה הוא אופנתי ומודרני וריצוף בהיר נותן תחושה של מרחב גדול יותר. מבריק מעניק תחושה של יוקרה, ומט משרה אווירה כפרית נעימה. בחירה נכונה של גימור, צבעים וטקסטורה תוביל ליצירת האוירה הרצויה בבית. לכל חלק בבית תתאים בחירה הייחודית לו. המגוון הוא גדול ורחב ולכל בית ולכל משפחה יש אפשרות לבחור את הריצוף המתאים ביותר.

רוב האריחים הנמכרים הינם מסוג גרניט פורצלן, ולכן, המאמר מתמקד בסוג ריצוף זה.


אילו סוגי גימור קיימים

קיימים 3 סוגים נפוצים לגימור של אריחי גרניט פורצלן: מבריק, מט ולפטו (Lappato).

כל אחד מהשלושה מעניק מראה שונה לחלל ולכל אחד יש יתרונות וחסרונות.

בבואכם לבחור אריחים, מומלץ להתחשב במספר גורמים, כגון :

 • טעם אישי של דיירי הבית

 • אורח החיים בבית

 • העדפה לטקסטורה מסויימת

 • גודל החלל

 • התאורה הטבעית בחלל

 • בטיחות

ריצוף בגימור מבריק

לריצוף בגימור מבריק יש מראה מודרני ואפשר לומר הייטקיסטי. החזרת האור, ההשתקפות והברק מעניקים לחדר מראה מואר, יוקרתי וזוהר. למי שאוהב את המראה הזה ואת התחושה שהוא מעניק זו בהחלט בחירה מתאימה.

היתרונות של אריחים מבריקים:

 • הופכים חדרים קטנים לגדולים יותר אריחים מבריקים מחזירים את האור הפוגע בהם, ובכך מאפשרים ליותר אור להתפזר סביב החדר . הם "פותחים" חללים קטנים וגורמים להטעיית העין לחוש אותם כגדולים יותר מכפי שהם באמת. לפיכך, אריחים מבריק הם בחירה מצוינת לחיפוי קירות חדרי אמבטיה, או עבור אזורים צפופים בתוך חללים גדולים.

 • חדרים חשוכים הופכים לבהירים יותר החזר האור מאפשר לחדרים להיות מוארים ובהירים יותר. האפקט מורגש יותר ככל שגוון האריח בהיר יותר. אריחים אלה הם בחירה מצויינת "להבהיר" חדרים עם תאורה מוגבלת ולא מספיקה.

 • קלים לניקוי אריחים מבריקים הם חלקים יותר. תכונה זו הופכת אותם לקלים לניגוב ולניקוי. זו עוד תכונה שהופכת אותם למתאימים לחיפוי קירות חדרי אמבטיה ומקלחות, וגם את הקיר מעל משטח השיש במטבח.

מקום נוסף לשימוש באריחים כאלה הוא סביב אח הבנוי בקיר. את הפיח שמצטבר בפתח קל מאד לנקות, וכך נשמר מראה החזית שלו נקי לאורך זמן.

ריצוף מבריק
ריצוף מבריק. תמונה : www.flooringdirect2u.com

החסרונות של אריחים מבריקים

 • מבליטים פגמים אמנם, קל לניקוי, אבל ככל שהמשטח מבריק יותר, כך רואים בקלות רבה יותר כל פגם וכל לכלוך. כתמים כמו טביעות אצבע, טביעות רגל, מריחות של סמרטוט רצפה, שאריות סבון וגם כתמי טיפות מים יבשות ימשכו תשומת לב על משטחים מבריקים . לפיכך, משטחים אלה יצריכו ניקיון תכוף יותר כדי לשמור על המראה שלהם. כדי לשמר את המראה היוקרתי, חשוב לוודא כל הזמן כי אין סימני מריחות על המשטחים. למזלנו, אלו משטחים שקל לנקותם.

 • מבריק זה מחליק משטח העשוי מאריחים מבריקים נוטה להיות מחליק יותר ממשטח מט למשל, במיוחד כשהוא רטוב. לפיכך, הבחירה באריחים חלקים צריך להתחשב בתכונה זו והתאמתה למרחב המרוצף. לא מומלץ לבצע חיפוי רצפה עם אריחים חלקים בחדרי אמבטיה, משטחי חוץ ואזורים עם תנועה מוגברת (כמו מסדרון או הכניסה לבית). במקומות האלה, זו תהיה בחירה לא טובה.

 • מבריק כמו מראה יש אנשים שלא אוהבים את התכונה של ההחזר ובחדרים מסויימים זה פשוט לא יהיה רעיון טוב. אם רוצים אווירה מרגיעה ושלווה, למשל בחדר עבודה או חדר מחקר, אזי, רצפה מבריקה לגמרי לא מתאימה. אפקט הברק וההחזר יסיחו את הדעת בסביבה זו.

ריצוף בגימור מט

לריצוף בגימור מט יש מראה כפרי וטבעי, הוא יוצר אווירה רגועה ושלווה. הוא בעל אחיזה טובה יותר ואינו מצריך ניקיון באופן תכוף. אריחים אלה מופיעים במגוון טקסטורות דוגמאות וצבעים וניתן למצוא התאמה לכל חדר.

היתרונות של אריחים בגימור מט

 • אחיזה טובה יותר משום שלאריחי מט יש מקדם חיכוך גבוה יותר מזה של אריחים מבריקים הם בד"כ הבחירה העדיפה לריצוף. מיקום טוב במיוחד לשימוש באריחי מט הוא כניסה לבית או למסדרונות. יש הבוחרים ריצוף מט לריצוף חדרי אמבט ומקלחות. יש לזכור כי למרות שאריחי מט פחות מחליקים מאריחים בגימור מבריק, אין זה אומר בהכרח כי הם מתאימים לשימוש כריצוף למשטחים רטובים (ראו בהמשך).

 • פחות תחזוקה ונקיון בשונה מאריחים מבריקים, אריחי מט מסתירים טוב יותר כתמים, מריחות וסימני מים שהתייבשו. לכן אינם מצריכים ניקוי תכוף כדי לשמר את המראה שלהם. בנוסף, כשמנקים אותם, נחסך המאמץ של העלמת מריחות ומשיכות מגב או סמרטוט הרצפה כפי שנדרש עבור משטחים מבריקים. תכונות אלה הופכים את גימור המט למתאים ביותר לחדרי אמבט, חיפוי קירות מטבח (במיוחד ליד הכיור …) ולריצוף חדרים שלא זוכים לנקיון תכוף (בתי קיט ונופש למשל).

 • מראה כפרי וטבעי אם רוצים ליצור מראה טבעי או כפרי במרחב המרוצף, אריחי מט הם הבחירה המתאימה ביותר. ישנו מגוון גדול של טקסטורות בשוק האריחים כגון, דמוי מלט, דמוי עץ, דמוי אבן, במראה צפחה, שמקרינים את המראה הטבעי ותחושת החמימות והביתיות. המראה הנקי והטבעי של אריחי מט מוסיף מגע של אותנטיות לכל מקום.

 • אידאלי לאזורים שקטים הגוונים העמוקים והרכים של גימור המט משרים תחושה של שלווה ורוגע. הם מושלמים ליצירת תחושת שקט מרגיע ושלווה בביתך.

ריצוף בגימור מט
ריצוף בגימור מט. תמונה : www.tilemarket.co.uk

החסרונות של אריחים בגימור מט

 • כתמים עקשניים יותר כפי שהסברתי קודם, אריחי מט מסווים כתמים ולכלוך ולכן לא דורשים ניקיון תכוף. יחד עם זאת, אם ישנו כתם שצריך לנקות, יהיה קשה יותר לנקותו לעומת כתם דומה על משטח מבריק.

 • המרחב לא "נפתח" מאחר ואריחי מט לא מחזירים את האור כמו האריחים המבריקים הם לא יכולים ליצור את אפקט הרחבת החדר כמו שיוצרים האריחים המבריקים. לפיכך, אריחים אלה מתאימים יותר עבור חדרים גדולים ובעלי תאורה טובה מאד.

ריצוף בגימור לפטו

לפטו היא מילה באיטלקית שמשמעותה "מלוטש למחצה". אלו אריחים שיש להם look מעניין משלהם.

שטח הפנים שלהן עשוי שני רבדים. רובד אחד מבריק ומחזיר את האור, והשני הוא מט וניתן אפילו לחוש אותו במגע. לאריח מסוג זה יש מראה קרוב למבריק. הוא אינו מחוספס כמו אריח מט אך הוא מחליק פחות מאריח מבריק.

ריצוף בגימור לפטו
ריצוף בגימור לפטו. תמונה : www.stonecollectionscumbria.com

משטח כזה נותן תחושה של רצפה מבריקה אך זו תיראה פחות מלוטשת ובעלת מראה רך יותר. במילים אחרות, תיראה קצת מבריקה אך הברק יהיה מעודן.

אריחים מסוג זה לא מסגירים כל לכלוך קטן כפי שקורה באריחים חלקים. רמת הליטוש משתנה מיצרן ליצרן, ובשוק ניתן למצוא את כל המגוון מאריחים שנראים כמעט מלוטשים וחלקים לכאלה שקרובים יותר למראה מחוספס מאד.

גם סוג זה של גימור מתאים לאריחים בעלי טקסטורה של אבן טבעית, אריחים דמויי עץ או פרקט, ויש גם כאלה שיש להם מראה מתכתי של נחושת. מומלץ להשתמש גם באריחים אלה במקומות בהם יש תנועה רבה. יצרנים רבים ממקדים את תשומת הלב שלהם בסוג זה של גימור בשל המענה שהוא נותן ליתרונות משני העולמות (המבריק והמט).

בטיחות

אריחי מט ולפטו נחשבים למחוספסים יותר. רמת האחיזה והחיספוס שלהם משתנים מאריח לאריח ומסוג גימור אחד למשנהו. יש מחוספסים מאד ויש כאלה עם חיספוס עדין. בחירה של אלה כאריחים לריצוף משטחים רטובים כגון חדרי אמבטיה, מקלחות, ריצוף חוץ וכדומה, צריכה להיעשות בזהירות ובאחריות. ככלל, כל משטח רטוב הופך למסוכן בשל היותו למחליק יותר. כדי להקטין סיכון זה ההמלצה שלי לריצוף משטחים רטובים היא באריחים המסווגים כ- Non-Slip או Anti-Slip. אריחים אלה, למרות הסיווג שלהם, אינם מבטיחים לחלוטין מניעה של החלקה אך תורמים לכך באופן משמעותי. הם פשוט בעלי מקדם חיכוך גבוה המתאים יותר ליישומים אלה. קשה יותר לנקות אריחים מסוג זה, אך הבטיחות שלנו ושל היקרים לנו היא מעל לכל.

סיכום

סוגי גימור האריחים שתיארתי כאן רלוונטיים בעיקר להיבט של המראה שלהם והשפעתו על העיצוב והמראה של החדר או המקום בו הם מיושמים. יחד עם זאת, יש בהחלט מקום להתייחס גם להיבט הפרקטי של בטיחות, קלות הנקיון ותדירותו. לכל מרחב שתבחרו לרצף או לחפות את קירותיו יש מערכת שיקולים שמשפיעה על ההחלטה ובחירת האריחים עבורו. נגעתי אך מעט בנושא הגוונים משום שאספקט זה הינו רלוונטי וספציפי. אפילו באותו בית יהיו הבדלים בריצוף של החדרים. מה שמתאים לחדר שאופייני למתבגרים, לא בהכרח יתאים לחדר עבודה או חדר מגורים.

התאמת גוונים הינה עניין של טעם אישי ואפשר כמובן לעשות זאת לבד. יש מעטות כאלה שיודעות איך לעשות זאת ("בנות המזל"), לעומתן, יש את אלה שיעדיפו לעשות בחירה כה משמעותית ויקרה עם ליווי מקצועי. הן רוצות ללכת "על בטוח" ויעדיפו את המקצועיות של מעצב/ת פנים. פספוסים כאן יקרים יותר לתיקון לאחר סיום הפרוייקט...

6,814 צפיות

Comments


אם אתם מתלבטים בנושא עיצוב הפנים שלכם ורוצים להתייעץ, אל תהססו : 

A

כשניפגש, נוכל יחד לבחון את שאר היבטי התכנון והעיצוב ולגבש את הקונספט העיצובי המתאים לכם ביותר.

אם אתם מתלבטים בנושא עיצוב הפנים שלכם ורוצים להתייעץ, אל תהססו : 

כשניפגש, נוכל יחד לבחון את שאר היבטי התכנון והעיצוב ולגבש את הקונספט העיצובי המתאים לכם ביותר.

אעריך מאד אם תשתפו את המאמר

מאמרים אחרונים:

bottom of page